Art in Fashion på Sven-Harrys museum

Sven-Harrys konstmuseum tillsammans med Cay Bond presenterar verk av modevärldens avantgarde. En en hyllning till det djärva, moderna och nyskapande och ett uppmärksammande av klassiskt hantverkskunnande och stilsäkert formspråk. Mode och konst väcker alltid intresse och engagemang, och det här är en utställning som du inte vill missa.

Framgångsrika modekreatörer har i alla tider varit lyhörda för tidsandan. Den sensibiliteten delar de med konstnärer, där förhållandet alltid varit i det närmaste symbiotiskt. Här finns möjlighet att se Olivier Saillards uppmärksammande installation ”Moda Povera”, Köpenhamns-baserade Nikoline Liv Andersens dramatiska kreationer, som artisten Björk har burit i olika framträdanden, samt den prisvinnande succékreatören Selam Fessahayes design med karakteristiska materialexplosioner. H.K.H. Prinsessan Madeleines favoritdesigner Linda Nurk visar en nyhet, Ann Bonander Loofts romantiska stickade plagg i mjukt ylle, en perfekt skräddad rock från BITE studios, elegant klänning och smoking av den danska kungafamiljens favorit Mark Kenly Domino Tan (MKDT), Diana Orvings konstnärliga touch i feminina kreationer och internationellt uppmärksammade Martin Bergströms organiskt inspirerade installationer

Utställningen Art in Fashion pågår till 27.09 på Sven-Harrys Konstmuseum, vad Vasaparken i Stockholm. Läs mer här https://www.sven-harrys.se/sv/utforska/konsthallen/art-fashion/