Borås Textilhögskola visade framtidens mode

Onsdagen den 28 augusti visades examenskollektionerna från Textilhögskolans kandidat- och masterutbildningar i modedesign för press under en visning på Stockholms Auktionsverk. I mitten av september presenteras examenskollektionerna på Fashion Scout under London Fashion Week.

Textilhögskolan visar vägen för framtidens mode, både vad gäller hållbarhet och mångfald, men även modedesignerns roll. Detta presenterades i årets examenskollektioner från kandidat- och masterutbildningar i modedesign för press den 28 augusti på Stockholms Auktionsverk.

– Gränserna mellan styling och design har förändrats, säger Clemens Thornquist, professor vid Textilhögskolan.

Genom att fortsätta använda denna webbplats godkänner du användandet av cookies. mer information

Dina cookie-inställningar för denna webbplats är satt till ”tillåt cookies” för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för cookies eller om du klickar ”Godkänn” nedan så samtycker du till detta.

Stäng