Gaultiers sista show

Veckan för haute couture i Paris är i full gång, men den kommer aldrig bli densamma efter i år. Detta är sista gången som Jean-Paul Gaultier deltar. Som skäl anger han att tempot för nya moden blir allt mer hysterisk och att många köper kläder som bara hänger i garderober.

– Köp inte nytt – återanvänd, sade han inför årets sista show som därmed blir den sista.

Gaultier, som en gång i tiden ansågs vara modevärlden ”enfant terrible” är nu betydligt mer anpassad. Men han har inte tappat verklighetsförankringen. De vanliga trådsmala mannekängerna blandas upp med både medelålders och fylligare ”vanliga” människor.

Men viktigast är ju förstås designen. Och hantverket. Det är fantasifullt, det är galet roligt och givetvis toppklass på allt.

Så fram med popcornen och njut av Gaultiers 50 år av mode. Klicka bara länken nedan. Observera att själva showen börjar först ca 1:03 in i YouTube klippet (alltså en timme in). Mycket nöje!