Grattis på födelsedagen Coco!

Den 19 augusti 1883 föddes Gabrielle Bonheur Chanel. Har du sett filmen ”Coco innan Chanel” vet du att hennes start i livet var allt annat än glamorös. Hon var föräldralös från 12 års ålder och antog namnet ”Coco” då hon försörjde sig som varietéartist. 1909 öppnade hon sin hattateljé och efter andra världskriget startade hon sitt eget modemärke, Chanel. Resten är, som man brukar säga, historia.

Hon skapade en mängd ikoniska plagg som till exempel den klassiska Chanel-jackan med fyra fickor och ”den lilla svarta”. Hon var också den första designer som satte sitt eget namn på en parfym, Chanel no. 5.

Du behöver inte kunna franska för att njuta av dessa bilder på Gabrielle ”Coco” Chanel som franska Vogue har hittat. Klicka här för att titta.

Genom att fortsätta använda denna webbplats godkänner du användandet av cookies. mer information

Dina cookie-inställningar för denna webbplats är satt till ”tillåt cookies” för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för cookies eller om du klickar ”Godkänn” nedan så samtycker du till detta.

Stäng