Nzinga Knight tar den modesta stilen till modeshowerna

Prisvinnande designern från New York City Nzinga Knight var den första designern som bar hijab i designtävlingen Project Runway.

Med sin stil vill hon kombinera det moderna kosmopolitiska livet med hennes värderingar som ung muslimsk kvinna och passion för en modest stil. Som hon säger i denna film, hennes kläder har inte med religion att göra utan snarare med beslut. Hennes kläder är inte muslimska utan kan bäras av vilken kvinna som helst.

Hon har vinnit mängder av utmärkelser och därmed fått arbeta för märken som Marc Jacobs, ThreeAsFour, Reva Mivasager and Jones NY. Idag driver hon sitt eget märke Nzinga Knight New York och exporterar till över 30 länder.

 

Du kan följa henne på Instagram här. Men framför allt träffa henne i denna film om du klickar här!