Så görs Diors sadelväska

Se hur man gör Diors berömda sadelväska. I detta fall rör det sig om den i denim för hösten och vintern 2019-2020. Bit för bit. Från design till märkning.

Dessa väskor har ju en prislapp som de flesta av oss endast bara kan skratta till åt. Men nu när man ser arbetet, från de naturtrogna visualiseringarna till hur detaljer sätts på plats, inser man hur mycket arbete som ligger bakom varje väska. Prislappen är inte bara varumärke utan antagligen mest arbete. Mycket arbete. Av oerhört kunniga yrkesmänniskor.

Njut av detta lilla klipp. På nåt sätt stämmer talesättet att det är resan som är målet.

 

Genom att fortsätta använda denna webbplats godkänner du användandet av cookies. mer information

Dina cookie-inställningar för denna webbplats är satt till ”tillåt cookies” för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för cookies eller om du klickar ”Godkänn” nedan så samtycker du till detta.

Stäng