Se Katja of Sweden på Röhsska muséet i Göteborg

Med Katja of Sweden lanserade modeskaparen Katja Geiger ”mode för det moderna livet”. Kläderna är lättskötta och bekväma med raka snitt. Med plaggen introducerades nya sätt att se på kläder.

– Vad jag ville åstadkomma var en frigörelse för kvinnan, genom att erbjuda henne sköna, bekväma, härliga kläder, lätta att sköta och leva i utan att hon skulle behöva tänka på hur de klarade hemmet, jobbet, barnen, resorna, representationen och så vidare, har Katja Geiger berättat.

Röhsska museet vill med utställningen lyfta den mönsterrikedom som formades av modemärket. Katja Geiger skapade själv mönster men samarbetade även med en rad framstående formgivare och konstnärer som bidrog till att forma klädmärkets unika uttryck.

– Jag träffade Katja när det begav sig, hon var så begåvad och oerhört trevlig, berättar vår egen grundare Maud Kyndel-Hanser. 

Utställningen pågår mellan 4 juni till 20 september 2020.

Läs mer här!