Chanels sublima haute couture

Då tar vi en ny titt bakom kulisserna. Denna gång hos Chanel. Vi får se den kollektion samt visning signerad Virgine Viard gjorde för huset tidigare i år. Hon berättar här hur hon gjorde inspirerades av den gård i klostret Aubazine där Gabrielle Chanel (senare känd som Coco) lämnades efter att hennes mor hade avlidit.

Vi får också berättat av oss från Chanels huvudsömmerska hur man skapar de svåra kläderna som Virgine Viard skapar.

Och givetvis får vi se själva kläderna också.

Det kan vara ganska svårt att följa med i Loic Prigents franskbrytna engelska. Men det kan det vara värt. De helt franska inslagen har engelsk textning. Klicka bara på ikonen som vi har markerat i turkos.

Njut!

Genom att fortsätta använda denna webbplats godkänner du användandet av cookies. mer information

Dina cookie-inställningar för denna webbplats är satt till ”tillåt cookies” för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för cookies eller om du klickar ”Godkänn” nedan så samtycker du till detta.

Stäng