Landet som inspirerade till Cruise Collection 2021

 

Apulien (Puglia) i södra Italien är ett mycket säreget landskap och med en egen kultur. Det koloniserades av den grekiskt Mykenska kulturen på 700-talet före Kristus och kan på så sätt sägas vara ursprunget till det som senare skulle bli romarriket. Det är ”klacken” på den italienska stöveln och än idag talas i regionhuvudstaden Bari en säregen italiensk dialekt som förstås även av vissa grekiska fiskare. Apulien med sitt milda klimat den främsta regionen för italiens olivodlingar och även känt för sina viner främst av druvsorterna Primitivo, Negroamaro och Sangiovese.

Från denna region kommer Diors nuvarande chefsdesigner Maria Grazia Chiuri som, som vi presenterade i ett tidigare inlägg, klicka här för att läsa. I årets Cruise Collection lät hon sig inspireras av sin hemtrakt. I denna film av Eduardo Winspear får även vi möta denna fina del av Italien.

Genom att fortsätta använda denna webbplats godkänner du användandet av cookies. mer information

Dina cookie-inställningar för denna webbplats är satt till ”tillåt cookies” för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för cookies eller om du klickar ”Godkänn” nedan så samtycker du till detta.

Stäng