Marine Serre såg framtiden komma

En av de stigande stjärnorna på Paris modehimmel är Marine Serre. Redan under förra året visade hon en kollektion med klart apokalyptiskt tema. Och denna, från februari i år inkluderade bland annat ansiktsmasker. Filmaren Loïc Prigent har en unik tillgång till ateljéerna och vad som sker innan visning, vilket han visar återigen i detta spännande klipp. Ordentlig fransk brytning på sin engelska har han också – som det ska vara. Men textning på engelska finns om man klickar på ikonen fr textning

Genom att fortsätta använda denna webbplats godkänner du användandet av cookies. mer information

Dina cookie-inställningar för denna webbplats är satt till ”tillåt cookies” för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för cookies eller om du klickar ”Godkänn” nedan så samtycker du till detta.

Stäng