Chanel som förändrade världen

Chanel associeras idag med super-lyx och prestige. Men vad man glömmer är att Gabrielle ”Coco” Chanel började sin bana som föräldralös och startade sitt märke helt själv. Kanske är det då inte heller märkligt att det blev också Gabrielle som befriade kvinnor från kläder som hindrade dem att göra de mest vardagliga saker. Hon införde ledig klädsel i tyger som oftast ansågs mindre bra, som jersey.

På Chanels youtube-kanal har de en spellista som berättar historen om Chanel, och därmed Gabrielle, som förändrade kläderna och hur vi ser på dem idag. Det är korta roliga klipp – väl värda att titta på!

Genom att fortsätta använda denna webbplats godkänner du användandet av cookies. mer information

Dina cookie-inställningar för denna webbplats är satt till ”tillåt cookies” för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för cookies eller om du klickar ”Godkänn” nedan så samtycker du till detta.

Stäng