Eli Solberg en Vogue Talent 2020

Vogue Italia lyfter varje år fram unga modetalanger i Vogue Talents. I år är Eli Solberg som tog examen från Beckmans i våras en av dem.

Eli Solbergs kollektion ”Pedestrian” visades på Stockholm Fashion Week i augusti då Beckmans examensmodevisning ägde rum på Historiska museet.Då tilldelades den också två stipendier, Swedish Fashion Councils & TEKO samt Beckmans stipendium Mode. I stipendiemotiveringarna lyftes bland annat kollektionens starka modevision som konsekvent gestaltats genom välskräddade vardagssilhuetter med rötter från gatan.

Om du har sett våra tidigare inlägg från Beckmans visningar i år – har du sett Elis verk. Om inte, klicka här!

Genom att fortsätta använda denna webbplats godkänner du användandet av cookies. mer information

Dina cookie-inställningar för denna webbplats är satt till ”tillåt cookies” för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för cookies eller om du klickar ”Godkänn” nedan så samtycker du till detta.

Stäng