H&M gör nytt tyg av gamla blandtextilier

The Green Machine kallar H&M Foundation sin återvinningsmaskin av blandade textilier. Med endast värme, vatten i ett slutet system och ett tillskott av en biologiskt nedbrytbart ämne kan man man omvandla bomullsblandningar till högkvalitativa polyesterfibrer att göra nya tyger av. Bomullen omvandlas till ett cellulosapulver som man kan använda till en mängd olika saker.

Läs mer här (på engelska).

Genom att fortsätta använda denna webbplats godkänner du användandet av cookies. mer information

Dina cookie-inställningar för denna webbplats är satt till ”tillåt cookies” för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för cookies eller om du klickar ”Godkänn” nedan så samtycker du till detta.

Stäng